25 Eylül 2009 Cuma

100 YTL'ye Okul Kampanyası
100YTL vererek sizde bir ilkogretim okulu yapimina katkida bulunmak çorbada tuzunuz olsun istemezmisiniz?
Cocuklarimiz egitimsiz, kagitsiz, kalemsiz kalmasin...
Proje hakkinda bilgi sahibi olmaniz için sizlere sitelerindeki açiklamayi ekliyorum.
Hakkinda daha fazla bilgi için www.100ytlye1okul.org adli siteyi ziyaret edin.100 YTL’ye Okul Kampanyası Nedir?

100YTL'ye Okul Kampanyası, küçük adımların beraberliğindeki büyüklüğe inanan ODTÜ öğrencileri ve mezunları tarafından başlatılan, dünyanın dört bir yanındaki onlarca gönüllü tarafından yürütülmekte olan bir ilköğretim okulu yaptırma projesidir.

Katılımcılarının 100'er YTL maddi katkılarıyla hayata geçirilmesi planlanan bu proje sadece bir bölgenin okul ihtiyacının karşılanmasından ibaret olarak düşünülmemekte; yapılacak bu okulun öğrencileri ve yöre halkıyla, ODTÜ öğrencileri, öğrenci toplulukları ve mezunları arasında kültürel ve sosyal ilişkiler kurulması da planlanmaktadır.

100YTL'ye Okul Kampanyası ODTÜ mezunlarının iletişim kurduğu ve türlü konularda tartışmalar yürüttüğü bir internet sitesinde (www.odtumezunlari.gen.tr) birbirini daha önceden tanımayan "ODTÜ mezunu gençler" tarafından meydana getirilmesinden bir süre sonra ODTÜ Mezunları Derneği, İstanbul ODTÜ Mezunları Derneği ve daha sonra da tüm ODTÜ Mezun Dernekleri tarafından destek bulmuş; sahiplenilmiştir. Çalışmalar çoğunlukla ODTÜ mezunları olmak üzere çeşitli üniversite mezunu katılımcılar tarafından yürütülmektedir.

Projenin Amaçları Nelerdir?

Proje için bir araya gelen gönüllülerin, bu projeye katılmaya ve katkı sağlamaya karar vermelerindeki en önemli etken, ortaya konan amaçların, heyecan verici, etkileyici ve toplumsal alanda karşılaşılan problemlerin çözümüne yönelik olmasıdır.

Bu bağlamda; yakından uzağa, varlıktan yoksulluğa, bilgiden eğitimsizliğe iki ucu paylaşım olan bir köprü oluşturmak; yok saymanın ve fırsat eşitsizliğini kanıksamanın sorunları çözemeyeceğini görüp, başkalarının da yaşamlarında güzel şeyleri hak ettikleri gerçeğini hatırlatmak; hayata farklı açılardan bakan bireylerle aynı hedef doğrultusunda bir araya gelerek somut bir işe imza atmak; projemizin en önemli amaçları arasındadır.

Bu amaçlara ulaşabilmek için emeğini ve katkılarını esirgemeyen mezunlar ve öğrenciler sayesinde, proje istenen şekilde ilerlemekte, ve gün geçtikçe artan bir katılımcı kitlesine ulaşmaktadır.

Okul nereye yapılacak?

Okul yeri belirlenirken titiz davranılmış, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan alınan bilgiler değerlendirilerek, okul ihtiyacı yanında ODTÜ'ye yakınlık, verilebilecek destekler ve sosyo-ekonomik durum gibi kriterler göz önünde bulundurulmuştur.

Katılımcılar tarafından yapılan kapsamlı değerlendirmeler sonrasında ODTÜ Mezunları İlköğretim Okulu'nun yapılacağı en uygun yer olarak ODTÜ'ye 25 km mesafedeki Çoğlu Köyü tespit edilmiştir.

Ankara Sincan ilçesine bağlı Çoğlu Köyü mahalle statüsünde olup, arazilerinin imara açılmış olması, Organize Sanayi Bölgesi ve Sincan Ceza Evi gibi önemli merkezlere olan yakınlığı nedeniyle son yıllarda cazibe merkezi haline gelmiştir. Buna bağlı olarak yörede hızlı bir nüfus artışı ve yapılaşma göze çarpmaktadır.

Ancak 2009 yılının başlarında bölgedeki okul ihtiyaç durumu hakkındaki endişelerimizi somutlaştırmak icin Çoğlu'ya giden Milli Eğitim Müdürlüğü'nden bir heyetin değerlendirmeleri sonucunda Milli Eğitim Yapı İşleri müdürü ve yetkilileri Çoğlu'daki okul ihtiyacının önemli bir boyutta olmadığını, buna karşın Çoğlu'ya yaklaşık 2 km mesafede bulunan Yenikent'in merkezindeki okul ihtiyacının çok daha kritik durumda olduğunu bildirdiler, ve okulumuzu buraya yapmamız konusunda ciddi önerilerde bulundular. Bu gelişmeler ışığında yapılan değerlendirmeler sonuncunda ODTÜ Mezunları İlköğretim Okulu'nun Yenikent Merkez İlkoğretim Okulu'nun yaklaşık 13.000 m2 büyüklüğündeki arsasına yapılmasına karar verilmiştir.

Projeye katılın

Yapıcı yaklaşımları yıkıcılığa yeğleyen, uzlaşmayı birincil önceliği kabul eden, ve siz olmadan bir kişi eksik olduğunu düşünen proje katılımcıları olarak bizler, birlikte üretmenin keyfini hissetmek isteyen bütün ODTÜ'lü öğrencileri, mezunları ve bizimle amaç birliği içinde olan bütün yurttaşları çalışmalarımıza katılmaya, projemize destek olmaya davet ediyoruz.

Bize katılmak çok kolay; bize katılın.

100 YTL'ye Okul Kampanyası gönüllüleri...


100 YTL'ye Okul Kampanyası'na Nasıl Destek Olabilirsiniz?100 YTL'ye Okul Kampanyası'na her şekilde destek olabilirsiniz.

Kampanyamızın hesaplarına bağışta bulunarak minik yüzleri güldürebilirsiniz. 100 YTL ve üzerindeki bağışçılar internet sitemizdeokulumuzun panosunda yer alacaktır. duyurulmaktadır. Bu bağışçıların isimleri inşaatın tamamlanmasından sonra da

Kampanyamıza ayni yardımda bulunabilirsiniz, bulunabilecek kişi ya da şirketlerle iletişim kurmamızı sağlayabilirsiniz.

Bu konudaki destekleriniz için destek@okulayuzverin.org adresine e-posta atabilir, ODTÜ Mezunları Derneği'nin (312) 286 7979 numaralı telefonunu arayabilirsiniz.

Çalışmalarımıza aktif olarak katılabilir, bizimle birlikte projemizin gelişmesine ve şekillenmesine çeşitli alanlarda katkıda bulunabilirsiniz.

E-posta adresimiz: iletisim@okulayuzverin.org
E-posta grubumuz: 100ytlokul (yahoogroups)
Toplantılarımız: Her Perşembe 19:00 ODTÜ Mezunları Derneği, Vişnelik

Çalışmalarımızı takip edebilir, tanıdıklarınızı projemizden haberdar edebilirsiniz.


www.100ytlye1okul.org


*Bu yazi www.100ytlye1okul.org 'tan alintidir

Hiç yorum yok: